Szybki przewodnik po Cinque Terre

Cinque Terre przewodnik

Cinque Terre to absolutna włoska perełka, miejsce w którym trzeba być jeśli wybierasz się w podróż po północnych Włoszech. Wpisane na listę UNESCO 5 kolorowych miasteczek położonych na skałach tworzy zapierający dech w piersiach widok. Widok tak oszałamiający jak na wszystkich zdjęciach, które możesz znaleźć w sieci. A kiedy już raz tu dotrzesz i zobaczysz tę krainę na żywo, będziesz do niej wracać. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. 🙂

 

Cinque Terre przewodnik po 5 niezwykłych miasteczkach

 

Jak dojechać?

Cinque Terre najczęściej stanowi cel jednodniowych wycieczek znad włoskiego wybrzeża, Genuy, Pizy ale też odwiedzane jest po drodze, na trasie do innych włoskich atrakcji.

Aby w ciągu jednego dnia zobaczyć wszystkie 5 miasteczek oraz zachwycić się pocztówkowymi widokami, najwygodniej jest zostawić auto w mieście La Spezia i udać się na dalsze zwiedzanie pociągiem. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami Cinque Terre, czyli Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso kursuje szybka kolejka, którą dojechać można aż do Genuy. Pociągi odjeżdżają co ok. 40 minut, a koszt całodniowego biletu przy zakupie Cinque Terre card (uprawniający także do wejścia na szlaki) to 14€.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie się autem do Riomaggiore, lecz jest to propozycja dla żądnych wrażeń kierowców (takich jak ja!). Wspinanie się po bardzo wąskich i bardzo krętych dróżkach może być niezapomnianą atrakcją samą w sobie. A jeśli wciąż uznasz, że taka wspinaczka to dla Ciebie pryszcz, przejedź się dalej do Manaroli lub Cornigli. Wrażenia – bezcenne! Szczególnie, że w moim przypadku skończyło się to wizytą u mechanika.

Cinque Terre przewodnik

 

Jak się przemieszczać pomiędzy cinque terre?

Kiedy już trafisz do La Spezia, polecam wysiąść z pociągu w Riomaggiore i dalszą drogę pomiędzy miasteczkami pokonać pieszo. Trasa może być momentami męcząca, ale zaufaj, wyjdzie Ci to na zdrowie! Największym powodzeniem cieszy się ścieżka między Riomaggiore a Manarolą, którą nazwano nawet Drogą Miłości, choć tak naprawdę najpiękniejszy i najbardziej malowniczy odcinek to ten pomiędzy Vernazzą a Monterossą. To tez świetna okazja do poobcowania z przyrodą w specjalnie do tego utworzonym Parku Narodowym Cinque Terre. Ważne, żebyś przed przyjazdem na miejsce sprawdziła jaki jest obecny stan pieszych ścieżek pomiędzy miejscowościami. Ze względu na swoje położenie, często poszczególne szlaki są zamykane dla turystów i jedyną możliwością dotarcia do kolejnego celu jest pociąg albo łódka.

Inną opcją jest podziwianie Cinque Terre w taki sposób, w jaki od wieków robili to jej mieszkańcy. Do początku XX wieku jedynym sposobem, w jaki można było się dostać do któregoś z miasteczek była droga morska, zatem aby w pełni nacieszyć oczy widokiem skalistych klifów z wtopionymi w nie kolorowymi budynkami wybierz się w rejs łodzią. Koszt takiej przyjemności to ok. 30€, ale jest to bilet całodniowy.

Cinque Terre przewodnik

 

Co i gdzie zjeść?

Ze względu na swoje ustronne położenie, Cinque Terre do tej pory szczyci się lokalną produkcją miejscowych, tradycyjnych przysmaków. Na stromych zboczach uprawia się winorośl, drzewa oliwne i cytrynowe, na bazie których przyrządza się wyśmienite wino, oliwę, konfitury, limoncello, pesto i inne włoskie specjały. To dlatego wszystko jest tak absolutnie pyszne i obłędne w smaku. I to chyba jedyne rozsądne wytłumaczenie dla faktu, że w restauracjach jest tak drooogo! Kiedy za najprostsze spaghetti aglio e olio (czosnek, oliwa, chilli) przyszło mi zapłacić 15€ … O.O, zdębiałam.  O owocach morza, mimo że na pewno świeże, cudowne przyrządzone i nęcące zapachem mogłam sobie pomarzyć. A na koniec coperto za 3€ od osoby… to dla mojego portfela było już ostatecznym gwoździem do trumny! I nie mam niestety dobrych wieści dla Ciebie. Jeśli zechcesz zjeść coś na miejscu to w każdym będzie równie smacznie i lokalnie, i w każdym tak samo drogo, ewentualnie… jeszcze drożej.

Cinque Terre przewodnik

 

Gdzie nocować?

Nie polecam nocowania w Cinque Terre z uwagi na ceny i utrudniony dojazd na miejsce samochodem. Najprostszy prywatny pokój w hotelu to wydatek 150€ za noc z zupełnie minimalnym wyposażeniem. I minimalizm nie jest tu bynajmniej użyty w pozytywnym znaczeniu. Ale jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na nocleg, najwięcej hoteli znajdziesz w miasteczku Monterosso.

 

Atrakcje na miejscu

Każde miasteczko wchodzące w skład Cinque Terre jest nieco inne, więc poza oczywistym spacerem pomiędzy budynkami, wspinaniem się na szczyty, ochami i achami nad niezwykłą zabudową i widokiem na okolicę zarówno z góry jak i z dołu, można zajrzeć do niektórych średniowiecznych budowli.

W Monterosso można odwiedzić zamek, klasztor, kościół i kaplicę, w Vernazzie wypocząć na urokliwym ryneczku lub plaży oraz zobaczyć kościół, kaplicę i klasztor, w Cornigli zwiedzić kościół i kaplicę, w Manaroli kościół, kaplicę i ruiny murów, a w Riomaggiore? … Tak! Zobaczyć kościół, zamek i kaplicę!

Ale tak naprawdę – odpuść sobie zwiedzanie. W Cinque Terre najciekawsza jest możliwość niespiesznego spaceru po brukowych uliczkach. Podziwianie kolorowej fasady położonych na skałach domów (jak oni je tu wybudowali?). Chłonięcia magicznej atmosfery tego miejsca i świadomego ulegania jej czarowi. Przyglądania się zwykłemu portowemu życiu. Smakowanie świeżych i wybornych owoców morza. Proste, codzienne czynności. To są największe atrakcje, jakie ma do zaoferowania ta cudowna kraina. I może dlatego raz odkryta, pozostaje w myślach tak głęboko.

Cinque Terre przewodnik

 

Follow my blog with Bloglovin

 

Podobne wpisy