Co warto zobaczyć na Sri Lance? 7 atrakcji, których nie możesz przegapić!

co warto zobaczyć na Sri Lance

„Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć” – takiej odpowiedzi udzieliła moja przyjaciółka po powrocie z wakacji na pytanie, czy warto i co warto zobaczyć na Sri Lance. Niezbyt mi pomogła, nie powiem. Ale że mnie dwa razy nie trzeba powtarzać… Jak poradziła – tak zrobiłam! 🙂 Poczekałam na okazyjne ceny biletów, spakowałam nas i ruszyliśmy w drogę.

Rzadko zdarza mi się, żebym od pierwszej chwili czuła zachwyt nad jakimś miejscem. Zazwyczaj musi upłynąć kilka(naście) godzin aż zacznę prawdziwie cieszyć się z pobytu w nowym miejscu. Najpierw potrzebuję odpocząć po locie, wyspać się w łóżku a nie w jakiejś dziwacznie skulonej pozycji na okropnie niewygodnym i ciasnym fotelu w samolocie, z którego za każdym razem wysiadam połamana. Mówiąc krótko, muszę zregenerować siły. I nie wiem czy to kwestia tego, że po raz pierwszy wybrałam się do Azji, czy może tego że samolot był w połowie pusty i mogłam wyłożyć się na 4 siedzeniach w środkowym rzędzie i po raz pierwszy w samolocie przespać te krytyczne dla funkcjonowania mojego organizmu 3 godziny, ale tym razem po wylądowaniu nie czułam się padnięta, wyzuta i wypluta jak po każdym długim locie. Przeciwnie, czułam, że mam moc! Siłę, żeby już i teraz zająć się odkrywaniem bogactwa Cejlonu. Gdyby nie 25kg walizka, pewnie puściłabym się pędem na wycieczkę objazdową po wyspie. Ale była walizka 🙂 Swoje plany postanowiłam więc odłożyć na następny dzień i tak przez cały pobyt na Sri Lance z zachwytem i przyklejonym do twarzy uśmiechem oglądałam, podziwiałam i doświadczałam tego miejsca coraz bardziej zdumiewając się, jak wiele mam tu jeszcze do odkrycia.

 

Co warto zobaczyć na Sri Lance?

7 atrakcji, których nie możesz przegapić!

Co warto zobaczyć na Sri Lance

 

#1 Sierociniec słoni Kegalle

Na Sri Lance roi się od miejsc, w których przetrzymuje się słonie „dla ich dobra”. Można na nich jeździć, można robić sobie z nimi zdjęcia i oglądać przygotowane przez ich opiekunów sztuczki. I to wszystko, jak rozumiem, dla ich dobra. Kiedy zagłębisz się nieco w temat, zobaczysz że to co ma dawać słoniom schronienie jest w rzeczywistości inną formą niewoli. Wolontariacki projekt Elephant Freedom w Kegalle nie jest idealnym miejscem, ale nieporównywalnie lepszym od sławnego sierocińca w Pinnawala. Po wejściu do środka dowiesz się więcej o tym projekcie i poznasz prawdziwą sytuację dotyczącą zwierząt na wyspie. W porze lunchu będziesz uczestniczyć przy przygotowaniu tradycyjnych cejlońskich potraw, by potem asystować przy kąpieli słoni w rzece. Co prawda nie będziesz mogła wsiąść na grzbiet słonia ani oglądać widowiska z jego udziałem, ale chyba byś wcale tego nie chciała, prawda?

 

#2 Plantacje herbaty Nuwara Eliya

Kto nie kojarzy pocztówkowych widoków z intensywnie zielonymi tarasami rozłożonymi na wzgórzach i kobietami zbierającymi plony do wiklinowych koszy usadowionych na plecach? To znak rozpoznawczy Cejlonu i choć mogłoby się wydawać że strasznie oklepany, wyświechtany i nieco przereklamowany to powiem Ci w zaufaniu – ani trochę tak nie jest. Te wzgórza są w rzeczywistości tak nieziemsko zielone i cudowne, jakby właśnie zostały poddane obróbce w Photoshopie. I tworzą krajobraz tak zachwycający i czarujący, że odbierają mowę i skłaniają do cichej medytacji podczas której nie możesz się powstrzymać przed namiętnym fotografowaniem kolejnych kadrów.

 

#3 Święta Góra Sigiriya

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Lwia Skała to pozostałość średniowiecznej twierdzy wzniesionej na rozkaz króla Kassapa. Na szczycie góry wybudowano pałac, a jedyną drogą prowadzącą do jego wejścia były wąskie schody wykute w skale. Dziś, aby wspiąć się na szczyt trzeba pokonać ponad 1000 schodów, ale obiecuję, że to co zobaczysz po dotarciu na miejsce zrekompensuje wszelkie trudy. W powietrzu czuć jego dawną potęgę, a bogata historia i nieprawdopodobne widoki na okolicę sprawiają, że to miejsce urzeka i zachwyca, a wspomnienie o nim pozostaje w myślach na zawsze!

Co warto zobaczyć na Sri Lance

Mieszkańcy Sri Lanki to urodzeni kaskaderzy.

Co warto zobaczyć na Sri Lance

 

#4 Świątynia Zęba w Kandy

To świątynia, w której podobno złożono najprawdziwszy (a jakże!) ząb samego Buddy. Niewątpliwie jedno z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego na Sri Lance i warto je odwiedzić choćby po to, aby wczuć się w atmosferę buddyjskiej ceremonii. Szczególnie polecam przyjście tu w trakcie uroczystości, której towarzyszy mnóstwo zapachów i kolorów świeżych kwiatów. No i nie zapominaj o rytuale karmienia zęba.

 

#5 Lokalne targowisko

Jak już wiesz, to jedno z moich ulubionych miejsc w trakcie poznawania nowego celu podróży. Świetnie się w nim aklimatyzuję z nową kulturą, uczę zwykłych czynności i rozpoznaję normalne zachowania tubylców. Widzę jak się na co dzień odżywiają, jak ze sobą dyskutują, jak gestykulują i czym się kierują w życiu. Nie muszę rozumieć tego, co mówią. Wystarczy, że spokojnie obserwuję, wyciągam wnioski i całą sobą chłonę wiedzę na temat tego miejsca. I staram się pozostać otwarta na wszystko to, co jest mi nieznane i czego nie można porównać do własnego życia.

Co warto zobaczyć na Sri Lance

Co warto zobaczyć na Sri Lance

 

#6 Safari

Genialna możliwość obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Bez względu na to, który Park Narodowy wybierzesz – najpopularniejszy Yala, czy Uda Walawe, Minneriya, Kaudulla albo jeszcze inny, przejazd jeepem po parku to świetna rozrywka przede wszystkim dla dzieci i choć nieco kosztowna, na pewno warta zobaczenia tego poziomu ekscytacji na twarzy malucha. W zależności od wprawy kierowcy i Twojego szczęścia możesz zaobserwować stada słoni żyjących na wolności, krokodyli, lampartów, małp, flamingów i całe mnóstwo dzikiego ptactwa.

 

#7 Dziewicze plaże

Wyjazd w moim wydaniu to nieodłączne połączenie ruchu i relaksu. Kilka dni zwiedzania to kolejne kilka dniu wypoczynku. Nie może wtedy zabraknąć czasu na relaks w cieniu palm, kąpiel w nieskazitelnej wodzie i długie wieczorne spacery wzdłuż plaży. W końcu po to wybieram się w egzotyczne zakątki świata, żeby skorzystać ze wszystkich ich dobrodziejstw! 🙂 A Sri Lanka szczególnie przyciąga swoimi długimi, piaszczystymi plażami, otoczonymi z każdej strony soczystą zielenią. Jeśli dodać do tego, że wiele z nich jest wciąż nieodkryta, odosobniona i nieskomercjalizowana to brzmi to jak prawdziwa bajka! Pomyśl –  biały piasek, błękit po horyzont, cichy szum morza, ciepły łagodny wiatr, chylące się ku wodzie palmy, a po prawej i lewej stronie brak żywej duszy. Tylko Ty. Wy. We własnym raju.

 

Follow my blog with Bloglovin

 

Co warto zobaczyć na Sri Lance