Co warto zobaczyć we Florencji? 10 miejsc, których nie możesz pominąć!

co warto zobaczyć we Florencji

Nie lubię szybkiego zwiedzania, które polega na bieganiu z miejsca na miejsce i pstrykaniu setek zdjęć spotykanym po drodze atrakcjom. We Florencji powolne zwiedzanie jest jednak sporym wyzwaniem. Mnogość zabytków, renesansowych budowli, dzieł sztuki największych artystów i krótko mówiąc miejsc wartych uwagi może przyprawiać o zawrót głowy. Nazwano nawet to zjawisko syndromem Stendhala, które objawia się zawrotami, mdłościami i bólem głowy w sytuacji nagromadzenia na niewielkiej powierzchni dużej ilości wspaniałych zabytków. Aby uniknąć tych przykrych dolegliwości należy zatem przygotować wcześniej jak najprostszy plan zwiedzania stolicy Toskanii i ująć w nim tylko kilka najważniejszych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. A resztę zostawić sobie na następny raz! 🙂

Co warto zobaczyć we Florencji?

Oto moje typy!

co warto zobaczyć we Florencji

 

1. Galeria Uffizi

Jedna z najważniejszych florenckich atrakcji, ale też najbardziej oblegana przez turystów. I to na nią będziesz musiała przeznaczyć najwięcej czasu. W środku zobaczysz zgromadzone arcydzieła Botticellego, Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Caravaggia, ale też Rembrandta czy Rubensa. Polecam zarezerwować wcześniej wejściówki na stronie muzeum, dzięki czemu ominą Cię kilkugodzinne kolejki do kas. Są droższe o 4€ za osobę, ale dzięki temu na zobaczenie galerii nie będziesz musiała poświęcać całego dnia.

 

2. Piazza della Signoria

Znajduje się tuż obok Galerii Uffizi, więc po jej zwiedzeniu zatrzymaj się w nim na chwilę, by pooddychać i chłonąć atmosferę placu. I to nie byle jaką, bo w otoczeniu rzeźb wielkich artystów, przez co nawet najwięksi malkontenci zdają się być bardziej wrażliwi na piękno i sztukę. To w tym miejscu wystawiona jest słynna Fontanna Neptuna, a także replika posągu Davida Michała Anioła. Jej oryginał można natomiast znaleźć w Galleria dell’Accademia.

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

 

3. Palazzo Vecchio

Do pałacu wchodzi się od strony Piazza della Signoria, i chociaż same jego wnętrza nie robią tak wielkiego wrażenia to warto tu zajrzeć choćby ze względu na fakt kręcenia w tym miejscu scen z Hannibala. I możliwość krótkotrwałego odetchnięcia od panujących na zewnątrz upałów. Poza tym po zwiedzeniu Galerii Uffizi i Piazza della Signoria możesz już nie mieć siły na nic więcej. Jeśli dotrwałaś do tego miejsca to znak, że zasłużyłaś na porządną carbonarę i dużą porcję włoskich lodów!

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

 

4. Katedra Santa Maria del Fiore

To najbardziej charakterystyczny punkt we Florencji i nie ma możliwości, by pominąć go w trakcie swojej wizyty w toskańskiej stolicy. I nie dlatego, że jest najsłynniejszy, ale dlatego, że po prostu nie da się go nie zauważyć! Charakterystyczna czerwona kopuła jest widoczna i rozpoznawalna z niemal każdego miejsca w mieście, a gigantyczne rozmiary budowli świadczą o jej dawnej potędze.

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

 

5. Dzwonnica

Przed przyjazdem do Florencji zamiast dzwonnicy miałam w planach zwiedzanie wnętrza charakterystycznej czerwonej kopuły. Niestety tak jak ja pomyślały dziesiątki innych turystów i tak zastałam długaśną kolejkę do środka na kilka godzin dobrego stania w lipcowym skwarze. I tu zagadka: do dzwonnicy ustawiło się zaledwie kilka osób. Więc ruszamy i my. Wkrótce zrozumiałam na czym polegał dzwonniczy sekret. Otóż ponad 400 stromych i wąskich schodków na górę nie są w zasięgu możliwości każdego turysty, szczególnie po włoskim obiedzie i deserze. Ale zapewniam – warto! To była najmilsza niespodzianka we Florencji, bo nie dość że z góry roztacza się genialny widok na okolicę to możliwość wdrapania się na szczyt jest świetną atrakcją samo w sobie. I wcale nie było tak męczące jak można by się tego spodziewać.

 

6. Baptysterium

Przy wejściu do Baptysterium piętrzą się tłumy ludzi, ale są to osoby robiące starające się zrobić zdjęcie słynnym drzwiom nazwanym przez Michała Anioła Wrotami Raju, co rzecz jasna nie jest możliwe przy takim natłoku ludzi na szerokości 3 metrów. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że do środka Baptysterium kolejki nie będzie wcale, jak to było w moim przypadku. W bogato zdobionym ośmiokątnym wnętrzu największe wrażenie robi złota kopuła pokryta kolorowymi mozaikami, prezentującymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

 

7. Ponte Vecchio

Florencja może poszczycić się co najmniej kilkoma miejscami, które można by uznać za najsłynniejsze we Włoszech, a może i w całej Europie. Jednym z nich jest najstarszy most nad rzeką Arno, znany ze znajdujących się na nim sklepików i wszelkiego rodzaju punktów usługowych. Obowiązkowo przespaceruj się jego brzegiem, by przekonać się jak wiele ma do zaoferowania to renesansowe miasto po jego drugiej stronie.

co warto zobaczyć we Florencji

 

8. Palazzo Pitti

W niedalekiej odległości od Ponte Vecchio znajdziesz ogromny pałac, w którego wnętrzach zgromadzono bezcenne kolekcje skarbów rodziny Medyceuszy, a także galerię obrazów Rafaela i Tycjana. W przeciwieństwie do pozostałych atrakcji Florencji, Palazzo Pitti wzbudzi w Tobie nie tyle zachwyt co poczucie tęsknoty, by choć przez chwilę stać się mieszkanką jednej z komnat. Wskazówka: Przed zwiedzaniem koniecznie sprawdź godziny otwarcia pałacu dla turystów. Jakim wielkim zdziwieniem był dla mnie fakt, że w poniedziałki jest zamknięte, a swoje smutki musiałam topić w kolejnych porcjach włoskich lodów. Boże jakie one są dobre!

co warto zobaczyć we Florencji

 

9. Ogrody Boboli

Przynależące do Palazzo Pitti ogrody to zielony azyl w samym sercu zatłoczonej Florencji, gdzie można skutecznie odciąć się od zgiełku, tłoku i hałasu miasta. Miejsce, w którym można się w końcu wyciszyć i pobyć sam na sam z naturą. I sztuką oczywiście – błądząc między alejkami co rusz natrafisz na kolejne zachwycające rzeźby, posągi i budowle wzniesione tu na prośbę książąt z rodziny Medyceuszy.

 

10. Kościół na wzgórzu

Uwielbiam tego typu miejsca. Stoją nieco na uboczu i żeby do nich dotrzeć trzeba się trochę bardziej wysilić, przez co niewielu osobom chce się tego dokonać. Tak właśnie jest w kościele San Miniato al Monte, który wybudowano w najwyższym punkcie w całej Florencji. I dobrze, bo w nagrodę masz możliwość znaleźć się samotnie w miejscu, w którym można spokojnie, bez pędu i hałasu nacieszyć oczy cudownie zdobionymi ścianami i widokami na miasto (patrz też punkt 5 z Dzwonnicą). A w drodze powrotnej zrobić serię zdjęć panoramie Florencji!

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

co warto zobaczyć we Florencji

 

Moja lista 10 miejsc jest początkiem tego, co warto zobaczyć we Florencji. Dopiero po ich odkryciu można wyruszać na poszukiwania bardziej niebanalnych florenckich atrakcji, bo poza nimi znajdziesz całą masę innych miejsc, które powinnaś odwiedzić, dotknąć, doświadczyć. A więc do dzieła! Zwłaszcza, że w okresie jesiennym i zimowym można bez trudu upolować bilety w baaardzo promocyjnych cenach!

Podobne wpisy
Cinque Terre przewodnik