Jak skutecznie obniżyć koszt podróży?

koszt podróży

Przyznam, że lubię wygodne i komfortowe podróże, w których nie martwię się o jakość zakwaterowania ani sposób przemieszczania się. Jednocześnie w życiu nie znoszę za nic przepłacać, dlatego drażni mnie przymusowe płacenie napiwków, ukrywanie wszystkich kosztów i dodatkowo płatne udogodnienia, które zwyczajowo są standardem, takie jak ręczniki w cenie czy klimatyzacja w krajach z klimatem śródziemnomorskim. Ale żeby móc pozwolić sobie na komfort wygodnego podróżowania niezbędna jest dobra organizacja wydatków i znajomość różnych trików, by obniżyć koszt podróży tam gdzie jest to możliwe, a nawet wskazane.

 

Loty

Nierzadko przelot do miejsca docelowego może być największa składową całej wyprawy. Tak jest np. w Tajlandii, Indiach czy na Sri Lance, gdzie koszt lotu to średnio 2/3 podróży. Ale nie tylko wybierając się w tamte rejony warto rozglądać się za zniżkami na samolot. Prosty rachunek – im bardziej uda Ci się zaoszczędzić na koszcie biletu lotniczego, tym więcej wolnego budżetu zyskasz. Jak zatem zabrać się do poszukiwania tanich lotów?

1) Wyszukiwarka tanich biletów

Jak dotąd najlepszą wyszukiwarką połączeń jest Skyscanner.pl, który porównuje ceny wszystkich linii lotniczych i agentów, zajmujących się sprzedażą biletów. Bezpośrednio na tej stronie nie da się dokonać zakupu, ale można przejść do systemu rezerwacji lotów u agenta. Pamiętaj, że cena którą zobaczysz na stronie Skyscanner.pl nie jest ostateczną kwotą do zapłaty. Na stronie agentów, takich jak Flipo.pl, Gotogate.pl, Flighttix.pl, Bravofly.pl, Opodo.pl mogą obowiązywać dodatkowe płatności za użycie karty Mastercard zamiast Visa lub na odwrót (które zobaczysz najczęściej dopiero w ostatnim kroku finalizowania zakupu) albo po prostu stałe opłaty transakcyjne.

2) Newslettery

Na długo przed planowaniem wyjazdu zapisz się do newsletterów wszystkich linii lotniczych, które bierzesz pod uwagę: Air France, KLM, Emirates, Qatar, Lufthansa i inne. Być może w przyszłości będziesz zbierać mile w którymś z programów partnerskich i zechcesz podróżować z 1 główną linią lotniczą, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Na razie sprawdzaj terminy i kierunki lotów w promocji. Jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku o tej samej porze pojawią się podobne okazje. A ty będziesz do nich przygotowana. Być może pomyślisz teraz, że zwariowałam, bo kto by czekał ROK na taką mega promocję!? Ale ja uważam że to się właśnie świetnie składa, bo w ten sposób masz czas, by dobrze przygotować się do podróży i, uwaga, zaoszczędzić więcej pieniędzy. Nie chcesz przecież kupić biletu na miesiąc przed wylotem i trafić do miejsca docelowego w samym środku sezonu, kiedy wybór hoteli będzie znikomy, a ty pozostaniesz z opcją nieziemsko drogich noclegów, albo takich na które normalnie byś nie spojrzała. Chcesz obniżyć koszt podróży? Podchodź do rezerwacji wyjazdu jako do całości, a nie do samego polowania na bilety w niskiej cenie.

koszt podróży

Na co wydać pieniądze zaoszczędzone na bilecie lotniczym? Na kolejny lot!

koszt podróży

Na przykład do Walencji we wrześniu.

 

Zakwaterowanie

Osobiście nie oszczędzam na zakwaterowaniu, bo lubię spać, budzić się i przebywać w komfortowych warunkach. Wyjątek robię dla popularnych europejskich miast, gdzie mój pobyt w hotelu ogranicza się wyłącznie do nocowania, ale i tak nigdy nie korzystam z hosteli ani pokoi wieloosobowych. Najczęściej wybieram standard 3 lub 4 gwiazdkowych hoteli, niekiedy zdarza mi się korzystać z apartamentów. I to wyłącznie wtedy, gdy podróżujemy w grupie 4 osób i zostaję w danym miejscu na kilka nocy. Generalnie im dłuższy pobyt tym bardziej można obniżyć koszt podróży, bo przy najmie apartamentów dochodzi najczęściej opłata za sprzątanie płatna jednorazowo, a dzięki wykorzystaniu kuchenki i lodówki można zaoszczędzić np. na śniadaniu. Dla 4 osobowej rodziny zrobi to ogromną różnicę.

Przy wyborze zakwaterowania staram się przede wszystkim kierować rozsądkiem. Nie przepłacać bez potrzeby, ale też nie nabierać się na fatalne warunki. Tutaj z pomocą przychodzi serwis Tripadvisor.pl, który nie tylko pokazuje jaką ocenę otrzymał dany obiekt od innych osób (ocena 3,5 to minimum!), ale też ceny zakwaterowania w danym terminie. W tym miejscu Tripadvisor.pl działa podobnie jak Skyscanner.pl przy wyszukiwaniu lotów – pokazuje dostępność pokoju w wybranym terminie i cenę za noc w poszczególnych serwisach rezerwacji hoteli. Stąd można przejść na strony Booking.com, Hotels.com, Amoma.com czy Agoda.com i dokonać rezerwacji pokoju. Wszystkie te serwisy są bezpieczne i godne polecenia. Sama najczęściej korzystam z Booking.com, a przy rezerwacji apartamentów z Airbnb.pl. Pamiętaj, że im wcześniej zarezerwujesz pokój (nawet na pół roku przed datą zameldowania) tym większą obniżkę uda Ci się uzyskać, a większość hoteli udostępnia możliwość rezerwacji z opcją bezpłatnego anulowania nawet na kilka godzin przed przyjazdem.

Wenecja

Wenecja końcem lutego.

Wenecja

Mimo, że poza sezonem, na Placu Świętego Marka zawsze znajdą się tłumy turystów.

 

Czas podróży

Jedna z najprzyjemniejszych dla mnie rzeczy to znaleźć się w ciekawym miejscu na końcu świata poza sezonem. Bez tłumu, tłoku i hałasu. Bez stania w kolejkach i przepychania się. Z możliwością spokojnego podziwiania kolejnych atrakcji. Oddawania się spacerom bez towarzyszącemu temu pędowi by zobaczyć i zaliczyć jak najwięcej. Zjedzenia ciepłej kolacji w przyjemnej knajpce bez stania w kolejce w oczekiwaniu na zwolnienie stolika.  A wiesz co w tym wszystkim jest jeszcze lepsze? Że poza sezonem jest taniej! Nie dość, że pozbywasz się irytującego zgiełku pędzących przed siebie ludzi z bałaganem w oczach to jeszcze za wszystko płacisz mniej niż w szczycie sezonu. To jest dopiero deal!

 

Dobre przygotowanie do podróży to podstawa oszczędnych wakacji. Planowanie z co najmniej pół rocznym wyprzedzeniem, nie uleganie pokusom tanich biletów i korzystanie z serwisów porównujących ceny usług to już duży krok w kierunku satysfakcjonującego poziomu wydatków. A zaoszczędzone pieniądze najlepiej wykorzystać na kolejny cel podróży.

 

Podobne wpisy