Sewilla: szybki przewodnik po stolicy Andaluzji

Sewilla Hiszpania

Sewilla, albo raczej Sevilla, stolica najbardziej wyrazistego i gorącego regionu w całej Hiszpanii to obowiązkowa destynacja dla każdego, kto pragnie zasmakować prawdziwie hiszpańskiej atmosfery. Tej głośnej, gwarnej, upojnej, gorącej i dusznej. Z ognistym flamenco, hipnotyzującym dźwiękiem kastanietów, krwawą corridą, cichą sjestą, palącym słońcem i wybornym tapas. Totalna mieszanka wybuchowa barw, emocji, entuzjazmu, wrażeń i pasji. Miejsce, gdzie wciąż czuć ducha arabskich korzeni i zatwardziałą potęgę dawnego mocarstwa. Brzmi fascynująco? To dopiero początek!

 

Sewilla przewodnik po stolicy Andaluzji

Sewilla Hiszpania

 

Jak dotrzeć?

Sewilla najczęściej odwiedzania jest w trakcie pobytu na portugalskim wybrzeżu Algarve w ramach jednodniowej ucieczki od beztroskiego plażowania, leniuchowania i wylegiwania się na słońcu. Bardziej wytrwali podróżnicy postawią sobie za cel kilkudniową wizytę w Sewilli podczas objazdowej wyprawy po Andaluzji, Hiszpanii, a może nawet całym Półwyspie Iberyjskim. Tak czy inaczej, do Sewilli najlepiej dotrzeć wypożyczonym autem, czy to z Faro, czy z lotniska w Maladze, gdzie lądują samoloty niskobudżetowych linii z większych lotnisk w Polsce. Samochód można bez problemu zostawić na jednym z licznych płatnych parkingów, a następnie wybrać się na zwiedzanie miasta o własnych nogach.

Sewilla Hiszpania

Nie daj się zwieść. Odczuwalna temperatura jest jakieś 10 stopni… wyższa!

 

Co zobaczyć w Sevilli?

Zawsze gdy rozpoczynam pobyt w nowym mieście, pierwsze co robię to idę do biura informacji turystycznej. Nie koniecznie w celu odpytywania ich pracowników z miejscowych atrakcji, ale choćby po to, by dostać mapę i upewnić się co do aktualnych godzin otwarcia poszczególnych zabytków. Wyposażona w świeżo nabytą wiedzę, ruszam przed siebie. A w przypadku Sewilli atrakcji i zabytków nie brakuje,  więc poniższa lista to absolutne minimum miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć:

 

Katedra w Sevilli

Wybudowana w stylu gotyckim katedra uważana jest za jedną z najwspanialszych tego typu budowli na  świecie. Stworzona z wielkim rozmachem urzeka swoją potęgą, architekturą i kunsztownym wykończeniem. Jej ogromne rozmiary pozwolą Ci nawet na kilkugodzinne błądzenie pomiędzy ławkami, kaplicami i nawami. Po co tak długo? Po to, by jak najdłużej chłodzić się przed palącym na zewnątrz słońcem. 🙂 Przy okazji zwiedzania katedry warto też wspiąć się na Giraldę, by móc podziwiać urzekającą panoramę miasta. Wstęp 8€.

Sewilla Hiszpania

 

Alkazar

To dawny Pałac Królewski i kolejna potężna budowla, której rozmiary budzą jednocześnie podziw i niepokój. Przepełnione ornamentami wnętrza urzekają na każdym kroku kunsztem wykonania i niezwykle hipnotyzującą atmosferą. Największą uwagę zwraca jednak zespół ogrodowy, którego cisza i spokój daje błogie ukojenie od tętniącego życiem miasta. I od doskwierających upałów oczywiście. Wstęp 9€.

Sewilla Hiszpania

 

Plac Hiszpański

Miejsce, które zachwyciło mnie w największym stopniu. Majestatyczne, a jednocześnie niezwykle urokliwe, potężne a zarazem kameralne, romantyczne a przy tym nieco szorstkie, i tak jak cała Sevilla pełne sprzeczności i kontrastów. Z uroczymi mostkami, cudownymi azulejos i bajkową fontanną na środku placu. Niestety, nie cieszyłam się długo jego widokiem, bo przede wszystkim skupiałam się na pośpiesznym szukaniu cienia – wewnątrz placu lipcowy skwar naprawdę daje się we znaki. Wstęp bezpłatny.

Sewilla Hiszpania

Sewilla Hiszpania

Sewilla Hiszpania

 

Park Marii Luisy

Obowiązkowa miejscówka po (ekspresowym) zwiedzaniu Placu Hiszpańskiego. Soczysta zieleń, cisza  i cień oczywiście. W dodatku parę kroków od placu z widokiem na zachwycający pałac, daje niezbędne schronienie przed doskwierającym upałem. Naprawdę, lepiej byłoby odwiedzić Sewillę jesienią.

 

Arena Walk Byków

Podobno warto. Jeśli starczy Ci sił. Mnie nie wystarczyło. Ostatnią ich resztkę przeznaczyłam na poszukiwania baru z zimnymi napojami.

 

Barrio Santa Cruz

Pełna wąskich uliczek, klimatycznych zaułków i tajemniczych przejść zabytkowa część Sevilli, gdzie znajdziesz stare kamienice, brukowane chodniki, wysłużone elewacje, kolorowe drzwi do tutejszych domostw, małe sklepiki z pamiątkami i przytulne knajpki, a w nich najlepsze tapas! Jeśli więc chcesz zasmakować w andaluzyjskiej kuchni to przyjdź tu po zmierzchu i zajmij miejsce w jednej z urokliwych restauracyjek.

Sewilla Hiszpania

 

Co i gdzie zjeść?

Stolica Andaluzji znana jest oczywiście z tapas, długo dojrzewającej szynki jamón serrano i świeżych owoców morza. Na każdym rogu, zwłaszcza w dzielnicy Santa Cruz, spotkać można niewielkie kafejki i bary, w których możesz przysiąść i zamówić porcję przystawek. Ciężko tu o popełnienie błędu – zazwyczaj wszystkie dostępne tapas wystawione są na szerokich ladach, więc widzisz co zamawiasz. Musisz jedynie wziąć się w garść i dokonać wyboru co zamówić, jednocześnie powstrzymując się, żeby nie zamówić wszystkiego.

Sewilla Hiszpania

 

Gdzie nocować?

Pobyt w Sewilli może się okazać dość kosztownym przedsięwzięciem – zawyżone ceny w restauracjach, drogie bilety wstępu do atrakcji i płatne parkingi mogą mocno obciążyć budżet, a ceny zakwaterowania też nie należą do najniższych. Pokoje w hotelach najlepiej rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i nie spodziewać się wygórowanego standardu. Żeby dodatkowo nie obarczać ogromnymi wydatkami już nadszarpniętej kieszeni rozważ nocleg w poniższych hotelach. Są to miejsca klimatyczne, w doskonałej lokalizacji i co najważniejsze, o korzystnej relacji ceny do jakości.

  1. Hotel Monte Carmelo
  1. Hotel Maestranza
  1. Hotel Alcantara

 

Follow my blog with Bloglovin

Sewilla Hiszpania

  • Dimona

    Sewilla to piękne miasto, a Ty je przyozdobiłaś ciekawym artykułem i niesamowicie pięknymi zdjęciami 🙂 zazdro! Aż się marzy wyjazd do stolicy Andaluzji 😉 jak czytam takie wpisy jak Twój, jak ten: http://merwinski.pl/krolewska-sewilla/ czy jak dziesiątki innych w temacie Sewilli to aż mnie skręca… AŻ MNIE SKRĘCA I KORCI!!! 🙂